URGE PROJESİ KAPSAMINDA KATAR’A YÖNELİK TİCARET HEYETİ DÜZENLENDİ
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından “Süs Bitkileri Sektöründe Global Trendler ve Yeni Pazarlar” isimli URGE Projesi kapsamında Katar’a yönelik olarak 7-11 Mayıs 2018 tarihlerinde bir ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirildi. Katar Ticaret Heyetine 17 ihracatçı firmadan toplam 28 kişi katılım sağladı.
Ticaret Heyeti Programı kapsamında, 8 Mayıs 2018 tarihinde Katar Çevre Bakanlığı ile birlikte Katar-Türkiye Bahçecilik Forumu düzenlendi. Katar Çevre Bakanı H.E. Mohammed Bin Abdullah Al-Rumaihi ve Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer’in katılımlarıyla düzenlenen forumda Katarlı 15 alıcı firma ile Türkiye’den heyete katılan firma temsilcileri bir araya geldi. Her iki ülkenin süs bitkileri sektörü ve pazar olanakları ile ilgili yapılan sunumların ardından ülkelerarası ticaretin geleceği ile ilgili önemli görüşler forumda tartışıldı.
Heyet, 9 ve 10 Mayıs 2018 tarihlerinde 2022 yılında Katar’da yapılacak FIFA Dünya Kupası çim üretim tesislerini ve Çevre Bakanlığı’nın resmi fidanlığını ziyaret etti. Sektörle ilgili çeşitli toptancı/ithalatçı firmalar da ziyaret edilerek, ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Katar süs bitkileri ithalatında ve tüketiminde talep edilen ürün çeşitleri hakkında bilgiler edinildi.